Imágenes de páginas
PDF
EPUB

Twenty-Seventh Congress

(1841-1843)

Majority: Whig
Minority: Democrat

First Session - June 7, 1841

Garrett Davis, Kentucky

(June 7, 1841 - September 13, 1841) Christopher H. Williams, Tennessee

Seth M. Gates, New York Augustus R. Sollers, Maryland

Greene W. Caldwell, North Carolina John Maynard, New York

John R. J. Daniel, North Carolina Samuel L. Hays, Virginia

Ezra Dean, Ohio

John Pope, Kentucky

(December 13, 1841 - March 3, 1843) Second Session - December 13, 1841

[merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small]

Twenty-Ninth Congress

(1845-1847)

Majority: Democrat

Minority: Whig

Stephen A. Douglas, Illinois
First Session - December 4, 1845
Linn Boyd, Kentucky

Julius Rockwell, Massachusetts
James Graham, North Carolina

James Thompson, Pennsylvania Paul Dillingham, Jr., Vermont

Sterling Price, Missouri George W. Jones, Tennessee

Bryan R. Young, Kentucky On June 8, 1846, Lynn Boyd, Kentucky, was excused from the Committee and David S. Kaufman, Texas, was appointed in his place.

[blocks in formation]
[blocks in formation]

William A. Richardson, Illinois First Session - December 12, 1853

John McQueen, South Carolina

Ephrim Wilder Farley, Maine John L. Taylor, Ohio

William H. English, Indiana David J. Bailey, Georgia

Philip Phillips, Alabama William Smith, Virginia

Alfred W. Lamb, Missouri On December 19, 1853, William Smith, Virginia was excused from the Committee, and George W. Smyth, Texas, was appointed to the Committee.

Thirty-Fourth Congress

(1835-1857)

Majority: Republican
Minority: Democrat

Galusha A. Grow, Pennsylvania
First Session - February 13, 1856
Joshua R Giddings, Ohio

Amos P. Granger, New York
Samuel A. Purviance, Pennsylvania

Felix K. Zollicoffer, Tennessee William A. Richardson, Ilinois

Justin S. Morrill, Vermont George S. Houston, Alabama

John J. Perry, Maine

Second Session - December 4, 1856

Joshua R. Giddings, Ohio
Samuel A. Purviance, Pennsylvania
George S. Houston, Alabama
Amos P. Granger, New York

Felix K. Zollicoffer, Tennessee
William Smith, Virginia
Justin S. Morrill, Vermont
John J. Perry, Maine

Thirty-Fifth Congress

(1857-1859)

Majority: Democrat
Minority: Republican

Alexander H. Stephens, Georgia
First Session - December 14, 1857
William Smith, Virginia

James Hughes, Indiana
Galusha A. Grow, Pennsylvania

Felix K. Zollicoffer, Tennessee Lawrence O. Branch, North Carolina

Chauncey L. Knapp, Massachusetts Amos P. Granger, New York

John B. Clark, Missouri

Second Session - December 9, 1858

William Smith, Virginia
Galusha A. Grow, Pennsylvania
James Hughes, Indiana
Felix K. Zollicoffer, Tennessee

Amos P. Granger, New York
John B. Clark, Missouri
Chauncey L. Knapp, Massachusetts
Clement L. Vallandigham, Ohio

Thirty-Sixth Congress

[blocks in formation]

Charles H. Van Wyck, New York

John W. Reid, Missouri James A. Cravens, Indiana

A. Scott Sloan, Wisconsin William Kellogg, Ilinois

Goldsmith F. Bailey, Massachusetts Fernando C. Beaman, Michigan

Aaron Harding Kentucky On July 15, 1861, Charles H. Van Wyck, New York, was excused from the Committee, and William A. Wheeler, New York, was appointed to the Committee. On July 19, 1861, William Kellogg, Illinois, was excused from the Committee. On July 24, 1861, Owen Lovejoy, Illinois, was appointed to the Committee. On December 2, 1861, John W. Reid, Missouri, was expelled from the House of Representatives. On December 5, 1861, George K. Shiel, Oregon, was appointed in the place of John W. Reid, Missouri, expelled. On April 24, 1862, Goldsmith F. Bailey, Massachusetts, was excused from the Committee, on account of protracted ill health. On May 2, 1862, The Speaker appointed Samuel S. Blair, Pennsylvania, to the Committee in the place of Goldsmith F. Bailey, Massachusetts, excused. 1

Thirty-Eighth Congress

(1863-1865)

Majority: Republican
Minority: Democrat

James M. Ashley, Ohio

Fernando C. Beaman, Michigan

Henry Grider, Kentucky James A. Cravens, Indiana

James M. Marvin, New York Owen Lovejoy, Ilinois

Joseph W. McClurg, Missouri John H. Rice, Maine

Philip Johnson, Pennsylvania On March 25, 1864, Owen Lovejoy, Illinois, died in office. On March 29, 1864, Josiah B. Grinnell, Illinois, was appointed to the Committee. On June 21, 1864, Josiah B. Grinnell, Illinois, was excused from the Committee , and Ebon C. Ingersoll, Illinois, was appointed in his place.

« AnteriorContinuar »