Imágenes de páginas
PDF
EPUB
[ocr errors]
[ocr errors]

State general assembly 1834-1837; elected as a States-Rights Whig to the Twenty-fifth, Twenty-sixth, and Twenty-seventh Congresses (March 4, 1837-March 3, 1843); Speaker of the House of Representatives in the Twenty-sixth Congress; unsuccessful candidate for reelection to the Twenty-eighth Congress; elected to the Twenty-ninth Congress (March 4, 1845-March 3, 1847); chairman, Committee on the District of Columbia (Twenty-ninth Congress); elected to the United States Senate in 1846; reelected in 1852 and 1858 and served from March 4, 1847, to March 28, 1861, when he withdrew; expelled from the Senate in 1861 for support of the rebellion; chairman, Committee on Public Buildings (Thirtieth through Thirty-second Congresses), Committee on Finance (Thirty-first through Thirty-sixth Congresses); delegate from Virginia to the Confederate Provincial Congress at Richmond; Confederate Secretary of State 1861-1862; served in the Confederate Senate from Virginia in the First and Second Congresses 1862-1865 and was President pro tempore on various occasions; was one of the peace commissioners that met with President Abraham Lincoln in Hampton Roads in February 1865; briefly imprisoned at the end of the Civil War; State treasurer of Virginia 1874-1880; collector for the port of Tappahan nock, Va. 1885; died on his estate *Fonthill,' near Lloyds, Va., on July 18, 1887; interment in ‘Elmwood,' the family burial ground, near Loretto, Va.

[graphic]
[ocr errors]

a

[ocr errors]

KERR, MICHAEL CRAWFORD, (Democrat, Indiana); Titusville, Pennsylvania; (March 15, 1827 August 19, 1876); a Representative from Indiana; born in Titusville, Crawford County, Pa., March 15, 1827; attended the common schools and Erie Academy; was graduated from the law department of Louisville (Ky.) University in 1851; was admitted to the bar and commenced practice in New Albany, Ind., in 1852; city attorney in 1854; prosecuting attorney of Floyd County in 1855; member of the State house of representatives in 1856 and 1857;

reporter of the supreme court of Indiana Michael C. Kerr. Photograph courtesy of the

1862-1865; elected as a Democrat to the Architect of the Capitol.

Thirty-ninth and to the three succeeding

Congresses (March 4, 1865-March 3, 1873); unsuccessful candidate for reelection in 1872 to the Forty-third Congress; elected to the Forty-fourth Congress and served from March 4, 1875, until his death; Speaker of the House of Representatives (Forty-fourth Congress); died at Rockbridge Alum Springs, Rockbridge County, Va., on August 19, 1876;

[graphic]

McCORMACK, JOHN WILLIAM,
(Democrat, Massachusetts); Boston,
Massachusetts; (December 21, 1891
November 22, 1980); a Representative
from Massachusetts; born in Boston,
Suffolk County, Mass., December 21,
1891; attended the public schools, studied
law in a private law office; was admitted
to the bar in 1913 and began practice in
Boston, Mass.; member of the State
constitutional convention in 1917 and
1918; during the First World War served
in the United States Army in 1917 and
1918; served in the State house of
representatives, 1920-1922; member of the
State Senate, 1923-1926, serving as John W. McCormack. Photograph courtesy
Democratic floor leader in 1925 and 1926; of the Architect of the Capitol.
delegate to all Democratic State
conventions since 1920; delegate to the Democratic National Conventions in
1932, 1940, 1944, and 1948; elected as a Democrat to the Seventieth Congress
to fill the vacancy caused by the death of James A. Gallivan and on the same day
was elected to the Seventy-first Congress; reelected to the Seventy-second and
to the nineteen succeeding Congresses and served from November 6, 1928, to
January 3, 1971; chairman, Committee on Territories (Seventieth Congress),
Select Committee on Astronautics and Space Exploration (Eighty-fifth
Congress); majority leader (Seventy-sixth through Seventy-ninth, Eighty-first,
Eighty-second and Eighty-fourth through Eighty-seventh Congresses), minority
whip (Eightieth and Eighty-third Congresses), Speaker of the House of

Representatives (Eighty-seventh through
Ninety-first Congresses); was not
candidate for renomination in 1970 to the
Ninety-second Congress; resided in
Boston, Mass., until his death in Dedham,
Mass., November 22, 1980; interment in
Saint Joseph Cemetery, West Roxbury,
Mass.

[ocr errors]
[graphic]

a

ORR, JAMES LAWRENCE, (Democrat, South Carolina); Craytonville, South Carolina; (May 12, 1822 - May 5, 1873); a Representative from South Carolina; born in Craytonville, Anderson County,

S.C., May 12, 1822; attended the public James L. Orr. Photograph courtesy of the schools, and was graduated from the University of Virginia at Charlottesville in 1842; studied law; was admitted to the bar and commenced practice in Anderson, S.C., in 1843; engaged in newspaper work; member of the State house of representatives 1844-1847; elected as a Democrat to the Thirty-first and to the four succeeding Congresses (March 4, 1849-March 3, 1859); chairman, Committee on Indian Affairs (Thirty-third Congress); Speaker of the House of Representatives (Thirty-fifth Congress); was not a candidate for renomination in 1858; resumed the practice of law at Craytonville; member of the southern rights convention held in Charleston, S.C., in 1851; delegate to the Democratic National Convention at Charleston in 1860; member of the secession convention in 1860; one of three commissioners sent to Washington, D.C., to treat with the Federal Government for the surrender of the forts in Charleston Harbor; Member of the Confederate Senate in 1861; served in the Confederate Army during the Civil War; special commissioner sent to President Johnson to negotiate the establishment of provisional government for the State of South Carolina in 1865; member of the State constitutional convention in 1865; elected Governor of South Carolina as a Republican in 1866; president of the State convention at Columbia in July 1866; delegate to the Union National Convention at Philadelphia in August 1866; judge of the eighth judicial circuit 1868-1870; member of the Republican State convention in August 1872; delegate to the Republican National Convention in 1872; appointed by President Grant as Minister to Russia in December 1872; died in St. Petersburg, Russia, May 5, 1873; interment in the Presbyterian Cemetery, Anderson, S.C.

[graphic]

was

RAINEY, HENRY THOMAS, (Democrat, Illinois); Carrollton, Illinois; (August 20, 1860 - August 19, 1934); a Representative from Illinois; born in Carrollton, Greene County, Ill., on August 20, 1860; attended the public schools and Knox Academy and Knox College, Galesburg, Ill.; graduated from Amherst (Mass.) College in 1883 and from the Union College of Law, Chicago, Ill., in 1885; was admitted to the bar in 1885 and commenced practice in Carrollton, Ill.; master in chancery for Greene County, Ill., from 1887 to 1895, when he resigned; elected as a Democrat to the Fifty-eighth and to the eight succeeding Congresses (March 4, Henry T. Rainey. Photograph courtesy of the 1903-March 3, 1921); unsuccessfully Architect of the Capitol. contested the election of Guy L. Shaw to the Sixty-seventh Congress; engaged in agricultural pursuits; elected to the Sixty-eighth and to the five succeeding Congresses and served from March 4, House of Representatives (Seventy-third Congress); died in St. Louis, Mo., on August 19, 1934; interment in the Carrollton Cemetery, Carrollton, Ill.

[graphic]

REED, THOMAS BRACKETT, (Republican, Maine; Portland, Maine; (October 18, 1839 - December 7, 1902); a Representative from Maine; born in Portland, Cumberland County, Maine, October 18, 1839; attended the public schools; was graduated from Bowdoin College, Brunswick, Maine, in 1860; studied law; acting assistant paymaster, United States Navy, from April 19, 1864, to November 4, 1865; was admitted to the bar in 1865 and commenced practice in Portland, Maine; member of the State house of representatives in 1868 and 1869;

served in the State senate in 1870; attorney Thomas B. Reed. Photograph courtesy of the general of Maine 1870-1872; city solicitor Architect of the Capitol.

of Portland 1874-1877; elected as a

Republican to the Forty-fifth and to the eleven succeeding Congresses and served from March 4, 1877, to September 4, 1899, when he resigned; chairman, Committee on the Judiciary (Forty-seventh Congress), Committee on Rules (Fifty-first, Fifty-fourth, and Fifty-fifth Congresses); Speaker of the House of Representatives (Fifty-first, Fifty-fourth, and Fifty-fifth Congresses); moved to New York City and engaged in the practice of his profession; died in Washington, D.C., on December 7, 1902; interment in Evergreen Cemetery, Portland, Maine.

[graphic]

WHITE, John, (Whig, Kentucky); Cumberland Gap (Middlesboro), Kentucky; (February 14, 1802 - September 22, 1845); (cousin of Addison White and uncle of John Daugherty White), a Representative from Kentucky; born near Cumberland Gap (now Middlesboro), Ky., February 14, 1802; received a limited schooling; studied law; was admitted to the bar and commenced practice in Richmond, Madison County, Ky.; member of the State house of representatives in 1832; elected

Whig to the Twenty-fourth and to the four succeeding Congresses (March 4, 1835-March 3, John White. Photograph courtesy of the

as

a

1845); Speaker of the House of Representatives (Twenty-seventh Congress); appointed judge of the nineteenth judicial district of Kentucky and served from February 8, 1845, until his death in Richmond, Ky., September 22, 1845; interment in the State Cemetery, Frankfort, Franklin County, Ky.

[ocr errors]

CABINET SECRETARIES

Byrnes, James F.;(D., SC); Charleston, South Carolina; (May 2, 1879 - April 9, 1972); Secretary of State - 1945-1947; (President Harry S Truman).

Cheney, Richard B.; (R., WY); Lincoln, Nebraska; (January 30, 1941 - ); Secretary of Defense 1989-1993 for President George H.W. Bush; Vice President (2001 - ).

Cobb, Howell; (D., GA); Jefferson County, Georgia; (September 7, 1815 October 9, 1868); Secretary of the Treasury - March 6, 1857, to December 10, 1860; (President James Buchanan). Chairman of the convention of delegates from the seceded States which assembled in Montgomery, Ala., on February 24, 1861, to form a Confederate Government; Major General, Army of the Confederate States of America.

[ocr errors]

Herter, Christian A.; (R., MA); Paris, France; (March 28, 1895 - December 30, 1966); Secretary of State - April 22, 1959, to January 20, 1961; (President Dwight D. Eisenhower).

Lujan, Manuel, Jr., (R., NM); San Idlefonso, New Mexico; (May 12, 1928 - ); Secretary of the Interior - 1989-1993; (President George H.W. Bush).

Morton, Rogers C.B.; (R., MD); Louisville, Kentucky; (September 9, 1914 April 19, 1979); Secretary of the Interior - 1971-1975, Secretary of Commerce - 1975-1976; (Presidents Richard M. Nixon, Gerald R. Ford).

Udall, Stewart L.; (D., AZ); St. Johns, Arizona; (January 31, 1920 - ); Secretary of the Interior - 1961-1969; (Presidents John F. Kennedy, Lyndon B. Johnson).

[ocr errors]

OTHER PROMINENT COMMITTEE MEMBERS

Douglas, Stephen A.; (D., IL); Brandon, Vermont; (April 23, 1813 - June 3, 1861); Opposed Abraham Lincoln for the Presidency in 1860 "Lincoln-Douglas Debates".

« AnteriorContinuar »